Blog
Logo İle Amblem Arasındaki Fark.

Logo İle Amblem Arasındaki Fark Nedir?

Logo, herhangi bir şekil, kelime, harf, simge ve işaret kullanılarak ya da bunların birkaç tanesi bir arada kullanılarak doğru logo tasarım boyutları ile oluşturulan kurumsal kimliği ifade eder. Örneğin, sadece bir kuruluşun isminin kullanılması ile logotype tarzında bir logo elde edilebilir. Ancak amblem özellikle belirli çizgilerin tasarlanması halinde elde edilen bir simgedir. Yani logo, amblemin dahi üstünde ve amblemi de içerisinde barındırabilecek kapsamda eksiksiz bir yapıdır. Peki, logo ile amblem arasındaki fark nedir? Nasıl açıklanabilir?

Amblem çoğu zaman logonun bir parçası olarak görülürken, bazen bir logo yerine de insanların zihinlerinde bir marka, ürün veya hizmeti çağrıştırabilir. Örneğin Pepsi, Apple, Shell veya Adidas gibi markaların kullandığı amblemler tek bir harf, kelime veya farklı bir çizgi dahi bulundurmadan direkt olarak akla bu markaları getirmektedir. Aslında bu açıdan bakıldığında da amblem tasarımı tek başına bir marka için logo tasarlama yerine de geçebilir. Logo Tasarım Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli? isimli içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız “Logo İle Amblem Arasındaki Fark Nedir?” isimli içeriğimizi burada sonlandırıyoruz. Umarız sizlere faydalı bir içerik oluşturabilmişizdir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir