Blog

Türklerde Kartal Simgesi Ne Anlama Gelir?

İslamiyet öncesinde ve Türkler İslamiyet’i kabul ettikten sonra, kartal simgesinin her daim bir önemi olmuştur. İslamiyet öncesinde Türkler, kartal simgesini daha çok gökte yıldıza tünemiş bir Tanrı Elçisi olarak tanımlamışlardır. Bu da kartalın kutsal bir anlam ile ifade edildiğini göstermektedir. Peki, İslamiyet sonrasında Türklerde kartal simgesi ne anlama gelir? Şimdi size bundan bahsedelim.

Türklerde Kartal Simgesi

Türkler, İslamiyet öncesinde ve sonrasında çok güçlü bir milletti ve daima adından söz ettirdi. Özellikle İslamiyet öncesinde de, İslamiyet’e benzer bir yaşam sürmesi, Türklerin İslamiyet’i kabulünü kolay hale getirdi. Bu kapsamda kartal simgesi, aşağıdaki anlamlara evrildi:

  • Orta Asya Türk topluluklarında kartal sembolü; koruyuculuk ve asaletin sembolü olarak kullanılmıştır.
  • Boylarda kutsal saydıkları hayvanlardan bir tanesi olarak da kabul edilmiştir.
  • Bununla beraber kartalın çeşitli zamanlarda ve kültürlerde, şansı işaret ettiği de anlatılmıştır.
  • Selçuklu Devleti’nin bayrağında yer alan çift başlı kartal sembolü, döneminde oldukça değerli bir yer tutmuştur. O dönemde kartalın kudret ve kuvvet sahibi olduğuna inanılmıştır.

“İslam’ın Simgesi Hilalin Özellikleri” isimli içeriğimizi de inceleyebilirsiniz. Kartal, yukarıda da görüldüğü üzere, Türklerde her dönem ön planda olan ve itibar edilen bir hayvan olmuştur. Bu nedenle Türklerde kartal sembolü, sıklıkla karışımıza çıkmaktadır. Günümüzde de çeşitli logolarda kartal simgesi aktif bir şekilde kullanılır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir